slajdowisko etnograficzne

Gdzie są największe palmy wielkanocne? Co to są Pucheroki i Kusaki? Jak wygląda wianek świętojański? Gdzie tańczą misie? Jak dziś obchodzony jest dzień wagarowicza i dlaczego topimy marzannę?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas projekcji slajdów połączonych z etnograficznymi gawędami. Dzieci zobaczą znane i zapomniane obrzędy z różnych zakątków kraju i zapoznają się z polską tradycją w przystępny i ciekawy sposób.

1 5

Proponujemy następujące slajdowska tematyczne:

1. Rok obrzędowy – przegląd polskich tradycji dorocznych.
2. Polski karnawał – historia i teraźniejszość; symbolika obrzędowego przebierania się. (m.in. Gody Żywieckie, kusaki, ścięcie śmierci, taniec misia, wodzenie niedźwiedzia, pogrzeb basa, chodzenie z kozą)
3. Wiosna i zwyczaje z nią związane (m.in. marzanna i zielony gaik)
4. Tradycje wielkanocne (m.in. symbolika święconki, Pucheroki, procesja palmowa, magia palmy i pisanki, Jezusek Palmowy, Judaszki, Turki wielkanocne, Emaus, Siuda Baba, kawalkada wielkanocna).
5. Zwyczaje Bożego Ciała i Oktawy (m.in. procesja po kwietnych kobiercach, procesja w strojach łowickich, harce Lajkonika, intronizacja Króla Kurkowego).
6. Dzień świętego Marcina (legendy, przysłowia, symbolika, znaczenie)
7. Tradycje Bożego Narodzenia (m.in. otrąbianie adwentu na ligawkach, szopki, kolędnicy, trzej królowie, świąteczne symbole)

 

2 4 3