wiosna

Wszystkim wymienionym warsztatom może towarzyszyć prelekcja połączona z pokazem slajdów związanych z tradycjami pierwszego dnia wiosny oraz świąt wielkanocnych (m.in. procesje palmowe, Pucheroki, Jezusek Palmowy, Judaszki, Turki Wielkanocne, Emaus, Siuda Baba, kawalkada wielkanocna).
Może też być to osobna atrakcja.
Tematyczna wystawa zdjęć do dyspozycji

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Marzanna

Przybliżenie tradycji marzanny i zielonego gaika, opowieści o obrzędowej kukle i jej różnych wizerunkach: Marzanna, Marzyna, Marzaniok.
Uczestnicy wykonują marzanny ze sznurka lub ozdabiają zielony gaik.

Zielony Gaik

Zapoznanie z wiosennym obrzędem. Uczestnicy wykonują ozdoby, którymi następnie przystrajają gałązki tworząc “zielony gaik”.

WIELKANOC

Czapka Pucheroka

Zajęcia odwołują się do zwyczaju, który do dziś odbywa się w Niedzielę Palmową w Polsce. Chłopcy ubrani w charakterystyczne malownicze, własnoręcznie wykonane czapki obchodzą wieś śpiewając przyśpiewki, za które otrzymują podarki.
Uczestnicy po zapoznaniu się ze zwyczajami Niedzieli Palmowej wykonują czapkę wzorując się na tradycyjnym nakryciu głowy Pucheroka.

Pisankowo

Uczestnicy zapoznają się z tradycją jajek wielkanocnych (historia, legendy, zwyczaje związane z jajami wielkanocnymi – gry i zabawy przy ich użyciu, różne sposoby ozdabiania, wierzenia, znaczenie, symbolika i magia jajka, etc.).Uczestnicy zdobią jajka – oklejanki i owijanki, oraz uczestniczą w zabawach wielkanocnych, m.in. wykonują papierowe jajka nawiązujące do tradycji wieszania wydmuszek na drzewach…

Magiczne Jajko

Zabawa będąca rodzajem konkursu tradycji świątecznych, podczas którego uczestnicy odpowiadając na pytania prowadzącej przyklejają kolorowe kształty, tematycznie związane z Wielkanocą, na tekturowe jajko.

Tajemnice wielkanocnych symboli

Uczestnicy tworzą i ozdabiają jajka, baranki, zajączki, kurczaczki etc. poznając znaczenie poszczególnych symboli i ich miejsce w tradycji świąt.

Koszt:
160 zł. (grupa do 25 dzieci; maksymalna liczba uczestników 30 – za każdą osoobę powyżej 25 – 6 zł.)
Przy zamówieniu od trzech zajęć jednego dnia oferujemy rabat.
Czas trwania warsztatów ok. 1 godziny.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą zajęć stałych